„Nem mi húztuk meg a határokat, de az rajtunk múlik, hogyan tekintünk rájuk” – Fiatalok a nemzeti összetartozásról
Június 4-én, a nemzeti összetartozás napján a trianoni békeszerződés aláírásának 105. évfordulójára emlékeztek a szentesiek a Dózsa-ház melletti országzászlónál. A városi ünnepségen jelen volt Kiss Csaba István alpolgármester, a képviselő-testület több tagja, valamint határon túli vendégek is – Temesvárról, Újszentesről és a Vajdaságból.
Az ünnepi gondolatokat Matos Ibolya tanárnő nyitotta meg, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy mi tart össze bennünket – akár az országhatárokon belül, akár azon kívül. A közös nyelv, a múlt, a hagyományaink, népmeséink, népdalaink, szokásaink – mindezek adják azt a láthatatlan hálót, amely a magyar nemzet tagjait összeköti.
Elsőként Makkai Eszter, a Temesvári Diákönkormányzat elnöke mondta el gondolatait, aki a határok fizikai valóságát és belső, lelki jelenlétét finom, lírai képekkel közelítette meg.
„Van valami különös, nehezen megfogható súlya annak, amikor azt mondjuk: mi határon túli magyarok. Mintha a ‘határ’ szó nem csupán térképeken létezne, hanem belénk is beépülne, egyfajta csendes távolságként, amit nem mindig látunk, de gyakran érzünk.”
Eszter szavai nem a múltra mutattak haraggal, hanem a jelenről szóltak reménnyel. Kiemelte, hogy az összetartozást nem a történelem, nem a tankönyvek és nem is a hivatalos szólamok tartják életben, hanem azok a mindennapi mozzanatok, amelyekben egymásra ismerünk.
„Nem a hivatalos beszédek, nem a szimbólumok kötnek össze bennünket leginkább, hanem a közös ritmusaink. A mondatok, amelyeket külön mondunk ki, mégis mintha ugyanazt jelentenék.”
Eszter beszédét mély empátia, fiatalos, de érett látásmód hatotta át. Az emlékezésről úgy beszélt, mint felismerésről: egy olyan pillanatról, amikor a szétválasztott sorsok újra találkoznak. „Nem mi húztuk meg a határokat, de az rajtunk múlik, hogyan tekintünk rájuk” – zárta beszédét, egyben irányt mutatva, hogyan válhat a múlt sebe hídépítésre alkalmas alapanyaggá.
Szarka Nándor, a Szentesi Városi Diákönkormányzat diákpolgármestere saját korosztályát szólította meg beszédében.
„Ez a nap a Nemzeti Összetartozás Napja. Egy olyan nap a magyar történelmünkben, amit talán nem választottunk magunknak – de ránk bízatott.”
Beszédében kitért arra is, hogy az összetartozás nem magától értetődő állapot, hanem olyan döntés, amit nap mint nap újra meg kell hozni – akkor is, ha távol vagyunk egymástól, akkor is, ha kényelmetlen.
„Az összetartozás nem természetes állapot. Az összetartozás döntés. Minden nap újra meg kell hoznunk.”
Meghatóan emlékezett meg azokról, akik a történelem viharai közepette is vállalták magyarságukat, legyen szó tanítókról, papokról vagy néptáncvezetőkről. Ugyanakkor előre is tekintett – egy olyan jövőbe, amelyben a közös célok és barátságok tartják össze a nemzetet.
„Hiszen mi már nem csak történelmi okokból lehetünk egy nemzet – hanem közös projektek, közös célok, közös álmok révén is.”
A Szentesi Városi Diákönkormányzat diákpolgármestere konkrét víziót vázolt fel: diákcseréket, közös színházi előadásokat, online közösségeket, sportversenyeket – mindazt, amiben a fiatal generáció számára az „összetartozás” már nemcsak egy ünnepnap fogalma, hanem a hétköznapok megélt valósága lehet.
1920. június 4-én, délután 16 óra 30 perckor írták alá a trianoni békeszerződést a Versailles-i Trianon palotában – erre az időpontra emlékezve Szentesen is megszólaltak a város templomainak harangjai. A zúgó harangszó alatt Horváth Kinga elszavalta Terék Anna külFÖLD című versét. A megrendítő költemény és az emelkedett pillanat szinte könnyeket csalt a hallgatóság szemébe.
A megemlékezés koszorúzással zárult. Az ünnepi műsorban közreműködtek a Keleti István Művészeti Iskola és a Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskola diákjai. Baumgartner Lili népdalt énekelt, Szabó Izabella Eötvös József Búcsú című versét adta elő. Az ünnepség végén Bélteki Csanád gitáron játszotta el a Nélküled című dalt – méltó lezárásaként egy napnak, amely egyszerre szólt az emlékezésről, az egymásra találásról és a közös jövőbe vetett hitről.
www.szentesimozaik.hu
Hírek|29