Kezdőlap Hírek Hírek Pollák Antal: egy „jó arc” tudós, akinek találmánya ma is hatással bír...

Pollák Antal: egy „jó arc” tudós, akinek találmánya ma is hatással bír – domborm…

122


Pollák Antal: egy „jó arc” tudós, akinek találmánya ma is hatással bír – domborművel tisztelegtek a gyorstávíró atyjának

Pollák Antal neve méltán került be a tudománytörténet aranykönyvébe: a szentesi születésű gépészmérnök és feltaláló 1899-ben szabadalmaztatott gyorstávírója korát messze megelőző találmány volt. Az eszköz lehetővé tette volna az adatok gyors és hatékony továbbítását, ám technikai fejlettsége idején hazánkban még nem voltak adottak a feltételek a gyakorlati hasznosításához. Mégis, a gyorstávíró jelentősége nemcsak a technológiai újításban rejlett, hanem abban a szellemi bátorságban, amellyel Pollák új utakat keresett – és talált is.

E tudományos örökség előtt tisztelegve avatták fel április 16-án a HSZC Szentesi Pollák Antal Technikum névadójának felújított emléktábláját, melyet ezentúl egy dombormű is ékesít. A portrét az iskola főbejáratánál elhelyezett, még 1985-ben felavatott emléktábla fölé helyezték el, Pollák születésének 160. évfordulója alkalmából.

– Pollák Antal szellemisége ma is irányt mutat számunkra – hangsúlyozta az ünnepségen Kovács Attila igazgató. – Az új iránti nyitottság, a felfedezés bátorsága és a kitartó munka jellemezte őt. Ezt próbáljuk átadni a diákjainknak is, akikből – reményeink szerint – a jövő mérnökei, fejlesztői, feltalálói lesznek.

A dombormű elkészítését Móra József önkormányzati képviselő felajánlása tette lehetővé. A képviselő úgy fogalmazott: Pollák Antal életműve azt bizonyítja, hogy egy kisvárosból indulva is lehet világraszólót alkotni. – Jóval megelőzte a korát. Amit ő akkor megálmodott, ma már a hétköznapjaink része lehetne – mondta.

Az alkotást Túri Török Tibor keszthelyi szobrászművész készítette, aki korábban is több domborművet alkotott Szentesen. A művész az avatón egy váratlan, mégis emlékezetes megjegyzéssel derítette jókedvre a közönséget: Pollák Antalt egyszerűen csak „jó arcnak” nevezte. A kifejezésen a fiatalabbak elmosolyodtak – hiszen számukra ez egy szimpatikus, laza ember jellemzése –, a szobrász azonban rögtön hozzátette: számára a „jó arc” azt jelenti, hogy könnyű megformálni, szinte érzi az embert a szobrászkés alatt. – Az arcvonásai határozottak, karakteresek. Egy tudós koponya, akinek a belső értékei az arcán is megmutatkoznak – magyarázta a művész.

A domborművet Szabó Zoltán Ferenc polgármester avatta fel a technikum diákjaival közösen, méltó emléket állítva a város egyik legnagyobb szülöttének – akinek munkássága ma is példát mutat a tudomány iránt érdeklődő fiataloknak.

www.szentesimozaik.hu
Hírek|29








Forrás