Kezdőlap Hírek Tovább erősödik a Vidéki Független Színházak Szövetsége – egy év alatt megdupláz…

Tovább erősödik a Vidéki Független Színházak Szövetsége – egy év alatt megdupláz…

6


Tovább erősödik a Vidéki Független Színházak Szövetsége – egy év alatt megduplázódott a tagság

Jelentős mérföldkőhöz érkezett a Vidéki Független Színházak Szövetsége. A szervezet egy év alatt megduplázta tagságát, ami egyértelműen jelzi, hogy országszerte egyre nagyobb az igény a vidéki független színházak önálló érdekképviseletére és szakmai összefogására.

A szövetség jelenleg Magyarország 19 megyéjéből 11 tagszínházat tömörít, amelyek saját régiójukban meghatározó kulturális szereplők. Ezek az intézmények nem csupán előadásokat hoznak létre, hanem befogadó közösségi tereket működtetnek, kulturális értéket teremtenek, és aktívan részt vesznek településeik, térségeik kulturális életének alakításában.

A vidéki független színházak szerepe sok esetben összetettebb, mint a fővárosi társulatoké. Működési területük gyakran több várost, járást vagy akár egy teljes régiót lefed, így kulturális szolgáltatásaikkal olyan közösségeket is elérnek, amelyek számára a színházhoz való hozzáférés korlátozottabb. Emellett jelentős szerepet vállalnak az ifjúsági programok, a közösségépítés, a kulturális esélyteremtés és a helyi identitás erősítése terén is.

A szövetség fejlődésével párhuzamosan új szakmai szekciók is létrejöttek. Külön képviseletet kaptak a gyermek- és bábszínházak, valamint a határon túli magyar színházak, amelyek sajátos szakmai kihívásaikkal és tapasztalataikkal gazdagítják a szervezet munkáját. A Vidéki Független Színházak Szövetsége folyamatos együttműködésben dolgozik a budapesti független színházak érdekképviseleti szervezetével. A két szervezet közös célja, hogy a független színházi szféra jövőjét érintő kérdésekben maguk az érintettek fogalmazhassák meg a szakma álláspontját és alakíthassák a döntéshozatali folyamatokat.

„A tagság gyors növekedése azt mutatja, hogy a vidéki független színházaknak szükségük van egy olyan szakmai közösségre, amely képes megjeleníteni érdekeiket, erősíteni együttműködéseiket és láthatóvá tenni azt az értékteremtő munkát, amelyet nap mint nap végeznek saját régiójukban. Örömteli számunkra, hogy egyre több társulat ismeri fel az összefogás erejét” – tájékoztatta lapunkat Kancsár Orsolya, a Vidéki Független Színházak Szövetségének elnöke.

A szövetség a jövőben is azon dolgozik, hogy erős szakmai hálózatot építsen a vidéki és határon túli magyar független színházak között, elősegítse a tudásmegosztást, valamint hatékonyan képviselje a szektor érdekeit országos és nemzetközi szinten egyaránt.

A szövetség idén is megrendezi a Vidéki Független Színházi Fesztivált, amelyet 2026. szeptember 23–27. között rendeznek meg. A fesztivál nemcsak a vidéki független színházak legizgalmasabb előadásainak bemutatkozási fóruma lesz, hanem szakmai találkozóhely is. A szervezők célja, hogy a programra meghívják a független színházi érdekképviseleteket, valamint a kulturális kormányzat képviselőit is, és közös kerekasztal-beszélgetést kezdeményezzenek a független színházi szféra jelenéről és jövőjéről. A fesztivál központja a szentesi Tóth József SZínház és Vigadó.

„Meggyőződésünk, hogy a szakmát érintő legfontosabb kérdésekről párbeszédre van szükség. A fesztivál lehetőséget teremt arra, hogy az alkotók, az érdekképviseletek és a döntéshozók közösen gondolkodjanak a magyar színházi élet jövőjéről, különös tekintettel a vidéki és határon túli független műhelyek helyzetére” – fogalmazott Kancsár Orsolya, a Vidéki Független Színházak Szövetségének elnöke.

www.szentesimozaik.hu
Hírek|29




Forrás