Megőrzött szakmaiság, erősödő együttműködés – két év tapasztalatai az integráció után valamint 4 milliárdos fejlesztés a kórházban
A Szegedi Tudományegyetem részeként működő SZTE Dr. Bugyi István Szentesi Multidiszciplináris Centrum 2023. július 1-jével vált integrált intézménnyé. Dr. Sümegi Viktória koordinátor érkezett a szentesi képviselő-testületi ülésre Szabó Zoltán Ferenc polgármester meghívásaként, hogy ismertette az elmúlt csaknem két év tapasztalatait, az egészségügyi ellátás jelenlegi helyzetét és a közeljövő fejlesztési irányait.
<<< Stabilitás, szakmai autonómia, jobb irányítás >>>
Az egyetemi integráció nemcsak jogszabályi kötelezettség volt, hanem jelentős szerkezeti és humán erőforrásbeli átalakításokat is hozott. Dr. Sümegi Viktória hangsúlyozta: „Szinte nem volt olyan osztály, ahol a humán kapacitás kielégítő lett volna.” Az orvosi és szakdolgozói létszámhiány súlyos kihívást jelentett: az előírt minimumfeltételekhez képest 47 orvos és 71 szakdolgozó hiányzott a rendszerből. A hiányzó bérkiegészítések rendezése és az informatikai rendszer 73 millió forintos fejlesztése elengedhetetlen volt a működés stabilizálásához. Az intézmény adósságállománya ekkor közel 1 milliárd forintra rúgott.
A koordinátor hangsúlyozta: az integrációval stabilabb működési háttér, átláthatóbb finanszírozás és egyértelműbb irányítási struktúra jött létre. Az orvosok és egészségügyi dolgozók számára nagy előrelépést jelentett, hogy kikerültek a gazdasági döntéshozatal útvesztőiből, és a szakmai fókusz erősödhetett. A betegellátás szempontjából is pozitív változások történtek: javult a szervezettség és a koordináció.
A fejlődés mellett azonban nehézségek is maradtak. A humánerőforrás-hiány országos probléma, amely Szentesen is érzékelhető: több szakdolgozói és orvosi terület küzd létszámhiánnyal. Emellett a finanszírozásban tapasztalható költségvetési szűkösség is akadályozhat bizonyos fejlesztési terveket
<<< Betegellátás: folyamatosság és fejlődés >>>
Az integráció előnyeit főként a szakmai munkában lehet érzékelni. A szentesi intézmény több orvosi szakterületen is szorosabb együttműködésbe kezdett az SZTE más klinikáival, ezáltal korszerűbb, gyorsabb és összehangoltabb betegellátást tud nyújtani. Egyes ellátási területeken csökkentek a várakozási idők, nőtt a kapacitás és bővült a diagnosztikai háttér.
Bár az integráció komoly szervezeti változásokat követelt, a betegellátás zavartalan maradt. „Egyetlen ellátást sem kellett szüneteltetnünk, ez óriási eredmény” – emelte ki a koordinátor. Szakmai oldalon kiemelt cél a betegbiztonság növelése: ennek érdekében bevezették a gyógyszerészek által előkészített, betegre szabott gyógyszerelési rendszert, valamint 100 ágyon már működik a klinikai gyógyszerészeti szolgálat is, amely a viziteken aktívan támogatja az orvosokat.
<<< Szülészet, nőgyógyászat, gyermekellátás >>>
A szülészeti osztály 2023. január óta szünetel, de 2023 októberétől újraindult az egynapos nőgyógyászati ellátás, és azóta 430 kisműtétet végeztek. A járóbeteg-ellátás fejlesztése endokrinológiai, onkológiai és meddőségi irányban is megtörtént. A gyermekellátásban új szakorvosok – nefrológus, gasztroenterológus és gyermeksebész – rendszeresen látogatják Szenteset, csökkentve ezzel a szülők és gyerekek utazási terheit.
Radiológia és diagnosztika: új korszak kezdete
A radiológiai osztály súlyos nehézségei után jelentős előrelépés történt: fejlesztették az IT-rendszert, bővítették a CT-kapacitásokat (az éves vizsgálatszám 9000 fölé emelkedett), és elérhetővé vált a hét minden napján az ultrahangdiagnosztika. A mammográfiás és izotópdiagnosztikai fejlesztések mellett két új radiológus képzése is folyamatban van.
<<< Szakterületi bővülés, új lehetőségek >>>
Az ellátási paletta jelentősen bővült: újraindult az arc-állcsont-szájsebészet, ahol már két szakorvos dolgozik, a várólista 6 hónapról 2 hétre csökkent. Újra elérhető a TB-finanszírozott panoráma röntgen. A kardiológiai járóbeteg-ellátás is elindult, emellett új szakrendelések – például hipertanológia és lipidológia – kezdtek működni. A traumatológiában kiemelt cél a kézsebészet fejlesztése, a protézis beültetéseket pedig a legmodernebb robottechnológiával végzik Szegeden, a szentesi orvosok részvételével.
<<< Helyben elérhető ellátások, fiatalítás és megújulás >>>
A patológiai ellátás újra elérhető Szentesen, a bonctermet és a kegyeleti helyiséget felújították. A reumatológiai és bőrgyógyászati ellátásokat fiatal szakorvosok vették át, a biológiai terápiák immár helyben is elérhetők. Elindult a betegirányítási rendszer, új pulttal és elektronikus támogatással. Számos új eszközt – például endoszkópos tornyot és fizioterápiás készülékeket – sikerült beszerezni.
<<< Közel 4 milliárd forint értékű fejlesztés Szentesen >>>
A tájékoztató egyik legfontosabb eleme a Szentesre érkező fejlesztési források bemutatása volt. Csaknem 4 milliárd forint értékű beruházásban részesül.
A fejlesztés nagyobb részeként (kb. 2,6 milliárd forint) a kórház területén egy kb. 3 MW felhasznált kapacitású kaszkád felépítésű geotermikus rendszer épül, 1,3 milliárd forintot fordít az SZTE mozgásszervi rehabilitációs részlegfejlesztésként egy 470 négyzetméternyi fekvőbeteg részleg felújítására 18 rehabilitációs ágynak megfelelő fekvőbeteg ellátással, ami körülbelül évente 300-al több mozgásszervi beteg rehabilitációját jelenteni és gyógyfürdő is kap egy kis „ráncfelvarrást”.
Az infrastruktúra a fejlesztés mellett ebben a projektben egy határon átnyúló betegmozgást is támogató együttműködés is szerepel így a román és a magyar partner között remélhetőleg könnyebb lesz a rehabilitálandó betegek mozgása.
Dr. Sümegi Viktória összegzése szerint az integráció óta eltelt időszak a nehézségek ellenére jelentős fejlődést hozott. A betegellátás folytonosságát sikerült biztosítani, és egyre több szakterületen állnak rendelkezésre a 21. századi egészségügyi szolgáltatások helyben, Szentesen. „A cél, hogy a szentesi betegek minél kevesebbet utazzanak, és minél többet kapjanak meg helyben – ezen dolgozunk nap mint nap.”
www.szentesimozaik.hu
Hírek|29