A posta örökösen változik, de a szakma szeretete és a nosztalgia összetartja az egykori dolgozókat. A Postások Szakmai Egyesülete (PSZE) Dél-alföldi Szervezete, a Dél-alföldi Postatörténeti Alapítvány és a Postások Szegedi Nyugdíjas Egyesülete a szentesi 1. sz. Posta emeleti tanácstermében tartotta éves találkozóját.
-Szakmailag felüdülést jelentő, felemelő érzés volt találkozni sok-sok nyugdíjas és aktív kollégával, akik az ország gyakorlatilag minden részéről érkeztek, több mint hetvenen fogadták el a meghívást – mondta Grozsmik István, a PSZE elnöke, aki maga is tájékoztatást adott az eseményen a posta jelenlegi helyzetéről és a közeli jövőjéről. Hozzátette, Tóth László, az alapítvány kuratóriumi elnöke nagyon komoly munkát végez a posta történetét felölelő kiállításban. Az első postaállomás 238 évvel ezelőtt alakult meg, XVI. Lajos francia király ekkor még nem tudta, hogy két év múlva le fogják fejezni, ennyire régi Szentes és a posta kapcsolata – említette mosolyogva az elnök.
Érdekes színfoltja volt a találkozónak a Magyarország utolsó lovas kézbesítőjéről filmvetítéssel kísért előadás Bicskeiné Csányi Mária ny. körzeti postavezető részéről. A lovas posta egészen az utóbbi évekig működött Gátér környékén, ennek komoly gyakorlati oka, hogy az agyagos területen hatékonyabbnak bizonyult lóhátról megközelíteni a lakcímeket, de mára az idő elhaladt felette, átálltak az elektromos kerékpárra.
– A szakmai egyesület és a postatörténeti alapítvány húsz éve szoros kapcsolatban van. Az alapítvány idén érkezik 20 éves jubileumához, de a vidék legnagyobb postatörténeti kiállításának számító gyűjtemény már 22 éve létrejött. Júniusban szakmai nappal hangolódunk rá az évfordulóra Szentesen – tudtuk meg Tóth Lászlótól.
A világ változik, 100-120 évvel ezelőtt jegyzők, tanítók, papok voltak a postamesterek, hiszen minimális volt a forgalom. Mint ahogy egy terméknek, a postának is van is van egy életgörbéje, ami változik, ennek megfelelően kell a szervezetnek, a működési feltételeknek és az igénybe vehető szolgáltatásoknak is változni – fogalmazott a kuratóriumi elnök.
Az egyik alapítóként Verók István korábbi postaigazgatóval rendezett rendkívül gazdag és érdekes, interaktív kiállítás hat teremből áll, és kétszázötven négyzetméteren mutatja be az elmúlt kétszáz év emlékeit – része a Szentesi Helyi Értéktárnak, diákok ismereteinek bővítésére is alkalmas, az általános műveltséget is emeli – magyarázta Tóth László. Előre bejelentkezéssel látogatható, havonta egy hétfőn bárki előtt nyitva áll, ekkor fogadnak például iskolás csoportokat.
✍📷Darók József