Kezdőlap Hírek Dr. Kispál Mihály főorvos Szentes díszpolgára lett…

Dr. Kispál Mihály főorvos Szentes díszpolgára lett…

202

Április 30-a immár hivatalosan is Szentes napja, miután a képviselő-testület e dátumot a város ünnepévé nyilvánította. Idén a 461 éves Szentes e jeles alkalommal ünnepi rendezvénnyel és elismerések átadásával tisztelgett azok előtt, akik kiemelkedő munkájukkal hozzájárultak a település fejlődéséhez.

A város legrangosabb elismerését, a Szentes Város Díszpolgára címet dr. Kispál Mihály belgyógyász, onkológus, hematológus főorvos vehette át, aki több évtizedes gyógyító tevékenységével érdemelte ki a közösség megbecsülését.

A városért végzett elhivatott munkájukért Arató Mátyás, dr. Dobos András, Karikó-Tóth Tibor, Nagy István, Szombathelyiné Tóth Julianna és Verók István részesültek Városért-emlékérem kitüntetésben.

Az ünnepségnek a Kossuth tér adott otthont, ahol Szabó Zoltán Ferenc polgármester ünnepi beszédében felidézte Szentes történelmének jelentősebb pillanatait, majd méltatta mindazokat, akik nap mint nap a közösségért, a város lakóiért dolgoznak – gyakran a háttérben, szerényen, mégis fáradhatatlanul. Az est során a jelenkori közösségformálók tevékenységét is elismerték, kifejezve a város háláját és tiszteletét irántuk.

***********************

Laudációk:

Arató Mátyás a város kulturális, művészeti és zenei életében évtizedeken át végzett kiemelkedő munkásságáért vehette át a Szentes Városért Emlékérmet.

Arató Mátyás 1988-tól éltette, szervezte és a mai napig is lendületben tartja azt a fajta értékközvetítő, nem fősodratú zenei irányzatot, amely mára a magyar kultúra elfogadott és elismert részévé vált. Az 1980-as évek végén és az 1990-es évek elején nagyon sok utánajárás, levelezgetés és kitartó szervező munka kellett ahhoz, hogy az egykori MÁV Kultúrházban – akkor még alig ismert – mára már elismert – zenészek, együttesek jöjjenek el a városba. Később a Sportszálló emeletén indította el a Graffiti klubot, amely élőzenei élményt kínált az underground és rock műfaj kedvelőinek. Ezekben az években a Graffiti klub bekerült Magyarország 10 legjobb alternatív zenei helyszínei közé. A helyi zenei élet szervezésén kívül részt vett az ország több pontján is fesztiválok, koncertek szervezésében, amelyek közül a mára már világhírűvé és az egyik legnépszerűbb nemzetközi fesztivállá nőtte ki magát, a Sziget Fesztivál.

Arató Mátyás szakmai tudása és kapcsolati tőkéje megannyi esetben segítette és segíti a Hangversenyközpont szervezői munkáját, amelynek eredményeképpen – mint a 2023. évi Szentes Városnapokon – az ország egyik legnépszerűbb csapata adott koncertet a Vármegyeháza udvarán lényegesen olcsóbban, mint máshol az országban. Határozott értékrenddel rendelkezik, ami elengedhetetlen a programszervezés terén.

Az általa és gyűjtőtársa által összeállított, az Omega 60 éves történetét bemutató tárlat Szentesen kívül már több határon belüli és határon túli városban is bemutatkozott fáradhatatlan szervező munkájának köszönhetően. Részt vesz az immár ötödik éve megrendezésre kerülő Szentes KultFeszt szervezésében is.

***********************

Dr. Dobos András Szentes város életében kifejtett kiemelkedő közösségi és elhivatott szakmai munkája elismeréséül vehette át a Szentes Városért Emlékérmet.

Dr. Dobos András szakállatorvos, igazságügyi szakértő Szentesről, a Horváth Mihály Gimnáziumból indult, majd diplomát a Budapesti Állatorvostudományi Egyetemen szerzett. 1988-tól körzeti állatorvos, majd két év múlva Fábiánsebestyénben magán állatkórházat létesített a nagytestű haszonállatok gyógyítására.
A megszerzett tapasztalatokat a Szentesen megnyitott magánrendelőben a kisállat praxisban fejlesztette tovább. Rendelőjét európai színvonalú eszközállománnyal szerelte fel, ahol a tudományos kutatómunka is kezdetét vette. Az állatorvosi lézerszemészeti rendelő híre mára egyre szélesebb körben válik ismertté. Megalapította a nemzetközi Szemészeti Konferenciát, melyet már hetedik alkalommal rendeztek meg. 2011-től címzetes egyetemi docens, a budapesti egyetemen a nagyüzemi baromfitartás gyakorlati tantárgyat tanítja.
Rendelője mindig nyitva áll az állatvédelemmel, fajtamentéssel foglalkozó civil szervezetek előtt is, részükre ingyenes szemészeti vizsgálatokat, gyógykezelést végez.
Az elismeréssel járó összeget a Maximus Atlétikai és Utánpótlás Nevelő Sportegyesület részére ajánlotta fel.

Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete Művelődési, Oktatási, Ifjúsági és Sportbizottsága, mint Települési Értéktár Bizottság Bíró Jenő munkásságával bővítette a város Települési Értéktárát.
Szentes város közössége elismerését fejezi ki dr. Dobos András részére, hogy kezdeményezésével hozzájárult városunk kulturális örökségének megőrzéséhez. Bíró Jenő munkásságának a Települési Értéktárba történő felvételét célzó javaslata nemcsak múltunk megőrzését, hanem annak élővé tételét is szolgálja a jövő nemzedékei számára. Köszönjük elkötelezettségét és értékteremtő tevékenységét!

***********************

Karikó-Tóth Tibor Lajos évtizedeken át kiemelkedő pedagógiai és igazgatói munkájáért, valamint Szentes múltbéli és jelenbeli értékeinek megismertetéséért, megőrzéséért kifejtett tevékenységéért vehette át a Szentes Városért Emlékérmet.

Karikó-Tóth Tibor Lajos a Kiss Bálint Református Általános Iskola, Óvoda és Bölcsőde igazgatója volt, aki három évtizede magas színvonalon dolgozik Szentesen a nevelés, az oktatás és a művelődés területén.
Földrajz-rajz szakos tanárként mind a mai napig részt vesz a szakmai munkaközösség munkájában, példát ad a folyamatos megújulás terén. Érdeklődése szerteágazó, legyen az az oktatás, a média, a kiadványszerkesztés, a zene vagy a kórusban való éneklés. Kiemelkedő figyelmet fordít a határon túli kapcsolatok ápolására. Szívesen tesz eleget egyházi felkéréseknek, tart előadásokat és vállal feladatokat különböző eseményeken, rendezvényeken.
2018-ban kiemelkedő munkája elismeréseként az Egyházkerületi Tanács a Tiszántúli Református Egyházkerület Pedagógiai Díja elismerésben részesítette.
A Szentesi Zenebarátok Egyesületének 2020 óta elnökhelyettese, Filmklubot vezet a városi könyvtárban. Kéthetente vannak filmvetítések, melyek ingyenesek. Hosszú évek óta tagja a Bárdos Lajos Vegyeskarnak. Gyűjti, digitalizálja és közzéteszi a város filmszalagra rögzített emlékeit, leginkább az egykori Szentesi Amatőrfilm Klub alkotásait dolgozza fel, de maga is kutat, hátha rábukkan egy-egy olyan filmrészletre, ami a várossal kapcsolatos. 2020-ban Karikó-Tóth Tibor Lajos szerkesztésében indult a Szentes Tv új műsora a SZENTES ANNO. 2022. májusában útjára indult a SzentesFilm honlap, ahol az érdeklődők tematikus információkkal kiegészítve érhetik el Szentes filmes múltjának emlékeit.
Karikó-Tóth Tibor Lajos a város közéletében is szerepet vállalt, 2010-2011 között alpolgármester volt.

Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete Művelődési, Oktatási, Ifjúsági és Sportbizottsága, mint Települési Értéktár Bizottság a „SzentesFilm – Régi szentesi filmek gyűjteményé”-vel bővítette a város Települési Értéktárát.
Szentes város közössége köszönetét fejezi ki Karikó-Tóth Tibor Lajos részére, aki kezdeményezésével hozzájárult városunk kulturális örökségének megőrzéséhez. A „SzentesFilm – Régi szentesi filmek gyűjteménye” Települési Értéktárba történő felvételét célzó javaslata nemcsak múltunk megőrzését, hanem annak élővé tételét is szolgálja a jövő nemzedékei számára. Köszönjük elkötelezettségét és értékteremtő tevékenységét!

***********************

Nagy István Lajos a Szentesi Fotókör vezetőjeként és egyéni művészként elért kiemelkedő alkotói tevékenységéért vehette át a Szentes Városért Emlékérmet.

Nagy István Lajost már az általános iskolai évek vége felé érdekelni kezdte a fotózás. 1978-tól a Szentesi Fotókör tagjaként ismerkedett a fotózás szépségeivel. Képei több országos és regionális kiállításon is szerepeltek, önálló kiállításokat is szervez. 1997-től vezetője a Szentesi Fotókörnek. Vezetésével a fotókör tagjai Szentesen egyedülállóan elindítottak egy évente megrendezésre kerülő 15-20 foglalkozásból álló kezdő fotóiskolát. A kezdeti fotós sikerek után önálló kiállítás kezdeményezésével 1980-ban indult a most is sikeres kiállítás sorozat, melyet 1995-től Alföldi Fotószalon néven rendeznek meg. 1992-től a Fotókör szervezésében indult el a később kétévente megrendezett Országos Aktfotó Kiállítás, mely még jobban megismertette a város és a Szentesi Fotókör nevét a hazai fotós életben. 2000-ben a Zalaegerszegen megrendezett XVII. MAFOSZ Szalon fődíját nyerték el. 2003-ban 507 kiállított képpel szerepeltek, ebből 107 zsűrizett alkotásuk szerepelt kiállításokon. Regionális pályázatokon 14, országos kiállításon 10 alkalommal nyertek díjat.
2001-től a MAFOSZ aranydiplomás fotóművésze, 2014-től a Magyar Fotóművészek Szövetségének, illetve a MAOE Fotóművészeti Tagozatának is a tagja.

***********************

Szombathelyiné Tóth Júlia a több évtizedes kimagasló szakmai munkájáért és a fiatal generáció érdekében végzett példamutató tevékenységéért vehette át a Szentes Városért Emlékérmet.

Szombathelyiné Tóth Júlia Kunszentmártonban született, általános iskolás éveit Csépán töltötte, majd a Szentesi Közgazdasági Szakközépiskolában szerzett gyors- és gépírói képzettséget és érettségi bizonyítványt. 1973. augusztus 1-jétől kezdett el dolgozni a Szelevényi Községi Tanácsnál, majd 1977. április 1-től a Kunszentmártoni Nagyközségi Tanácsnál. 1978-ban kapta meg a Tanácsakadémiai felsőfokú végzettségről szóló diplomát, majd az Államigazgatási Főiskolán igazgatásszervező végzettséget szerzett. 1985. április 15-től a Szentesi Városi Tanács VB. Igazgatási Osztályán lett gyámügyi előadó. A gyámhivatalt megalakulásától, 1997. november 1-től kezdve vezette, majd a Csongrád Megyei Kormányhivatal Szentesi Járási Hivatalától ment nyugdíjba.
A Gyámhivatalban Szentes lakosaiért végzett majd 30 éves szakmai pályafutásának ideje alatt mindig jellemző volt rá a humánus, empatikus, de ezek mellett felelősségteljes hozzáállás, az ügyfelek legjobb érdekeinek a védelme. Munkája során célkitűzése volt a városi szintű szociálpolitikai és gyermekvédelmi rendszer alakítása, segítése, javítása. Segítő támogatásával, innovatív ötleteivel hozzájárult Szentes szolgáltatásainak bővítéséhez, életre hívta a szociális kerekasztal fórumot, melynek köszönhetően megalakult az országban elsők között létrehozott Krízisotthon, (a mai Gyermekek Átmeneti Otthonaként működő intézmény). Később fontos szerepe volt a helyi gyermekvédelem országos szintű módszertanná alakulásában is. Több évtizedes munkájával igazán szolgálta a város előrehaladását, az ügyfelek, a város polgárai érdekét legjobb tudásával és segítő szándékával képviselte.

***********************

Verók István a több mint négy évtizedes kiemelkedő szakmai és közösségi munkájáért, valamint a postamúlt emlékeinek megőrzése érdekében kifejtett példaértékű tevékenységéért vehette át a Szentes Városért Emlékérmet.

Verók István több mint 50 éves szakmai törekvéseinek középpontjában mindig a posta és a postát igénybe vevő ügyfelek álltak.1959-ben Derekegyházon forgalmi kezelő gyakornokként állt munkába, majd 1960-64 között elvégezte a postaforgalmi technikumot. Ezt követően 3 évig Szentesen volt egyesített felvevő, majd 14 évig három megyés rendszerhelyettes. 1981-85 között Csongrád 1. Posta, majd 1985-2005-ig Szentes 1. Posta vezetője volt. Munka mellett felsőfokú tanfolyamot végzett, majd Győrben diplomát szerzett a Széchenyi István Főiskolán.
2005-től nem a gondtalan nyugdíjas életet választotta, hanem hatalmas energiával a postamúlt emlékeit kezdte kutatni. A gondosan összegyűjtött és válogatott anyagból készült el a szentesi állandó kiállítás, mely folyamatosan gyarapszik. A látogatók beszélgethetnek egymással kurblis telefonon, vagy TGX-ről üzenhetnek egymásnak. Lehetőség van arra is, hogy ez a kiállítás mobil kiállítást biztosítson egy-egy településen. Az ilyen kiállítások előkészítésében, helyszínen történő bemutatásában is meghatározó szerepe van Verók Istvánnak, aki folyamatosan az érdeklődők rendelkezésére áll ugyanúgy, ahogy Szentesen is.

***********************

Szentes város díszpolgára címet adományozott a város az idei esztendőben dr. Kispál Mihály Csaba főorvosnak.

Az alábbi gondolatokkal méltatta Dr. Földesi Irén:

1962. július 23-án született Szegeden, Édesapja néhai dr. Kispál Mihály belgyógyász, onkológus, transzfúziológus főorvos, Édesanyja Révász Mária matematika-orosz szakos tanárnő, testvére dr. Kispál Gyula labor és mikrobiológus szakorvos.
Általános iskolai tanulmányait 1974-ig a mindszenti Központi Általános Iskolában, majd 1974-től a szentesi Köztársaság téri Általános Iskolában folytatta. Ezt követően a Horváth Mihály Gimnázium kémia tagozatos osztályából kitűnően érettségizett.1980-tól a szegedi Orvostudományi Egyetem általános orvosi karára járt, ahol 1986-ban cum laude végzett.
1986. október 3-án kezdett dolgozni a szentesi Kórház Belgyógyászati Osztályán egészségügyi feladatos álláson, azaz szükség esetén az osztályos munka mellett a környező falvakban, illetve a város üzemi rendelésein is helyettesítette a háziorvosokat illetve az üzemorvosokat.
1991-ben sikeres belgyógyászati szakvizsgát tett. Ezután osztályos orvosi munkát végzett a Kórház Onkohematológiai részlegén, majd Onkológia Osztályán.
1993-ban klinikai onkológiából, 4 évvel később hematológiából szakvizsgázott. A hematológiai szakvizsga előtt egy évig dolgozott a SZTE II. Belklinika Hematológiai Osztályán.
1997-től a szentesi Kórházban adjunktusi, majd 2003-tól főorvosi beosztásba került, 2005 márciusában – édesapja nyugdíjba vonulása után – lett az általa létrehozott Onkológia Osztály vezetője.

Munkatársaival együtt mindig arra törekedett, hogy a térség lakossága a kornak megfelelő legmagasabb szintű onkológiai ellátásban részesüljék. Ezért volt szükség a 30 ágyas Onkológia osztály, az onkológiai gondozó és szakambulancia létrehozására. Sikerült elérni, hogy az osztály az országosan kialakított onkológiai centrumok hálózatában tartósan szerepeljen, így a legmodernebb kezelések is elérhetővé váltak.
2023. óta – a szegedi klinikával történt fúziót követően – az osztály a SZTE SZAKK Multidisciplináris Centrum Onkoterápiás Klinikájának szentesi részlegeként látja el a régió betegeit változatlan színvonalon és a közvetlen klinikai kapcsolat segítségével továbbra is az elérhető legmagasabb szinten.
A Kispál Főorvos vezette onkológiai osztály működésében és felszereltségének korszerűsítésében mindig nagy szerepe volt az osztály orvosai által 2001-ben létrehozott közhasznú alapítványnak.
1998. óta rendszeresen részt vett munkatársaival együtt 3-as és 4-es fázisú nemzetközi klinikai gyógyszervizsgálatokban.

Tagja a Magyar Klinikai Onkológusok Társaságának, a Magyar Onkológusok társaságának, a Magyar Hematológiai és Transzfúzológiai Társaságnak.

Orvosi hivatása gyakorlásának fejlődésében példaképként, mentorként meghatározó szerepet játszott több nagyszerű orvos, elsősorban Édesapja, szentesi kollégái közül dr. Szigethy Zsuzsanna, dr. Gombos Gyula és dr. Mészáros Antal. Az országos ismertségű Eckhardt Sándor és István Lajos professzor uraknak, Borbényi Zita professzor asszonynak, dr. Varga Gyula professzornak is hálával tartozik szakmai és emberi hozzáállásukért és feltétlen segítőkészségükért.
Főorvos Úr munkáját mindig biztos családi háttér mellett, támogató és szerető légkörben tudta végezni, ezért köszönet szeretett családjának, feleségének, dr. Hetyei Erikának és gyermekeinek, Misinek, Andrisnak és Orsinak.

www.szentesimozaik.hu
Hírek|29








Forrás