SZENTES VÁROSA GYŐZÖTT A MAGYAR INGATLANFEJLESZTÉSI NÍVÓDÍJ PÁLYÁZAT KULTURÁLIS/MŰVELŐDÉS KATEGÓRIÁJÁBAN
A díjakat Lánszki Regő építészeti államtitkár és Gönczi László elnök adta át, a XXVI. MAGYAR INGATLANFEJLESZTÉSI NÍVÓDÍJ A FIABCI Hungary által szervezett jubileumi Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj ünnepélyes átadóján, 2024. november 21-én. A díjat Szabó Zoltán Ferenc polgármester vette át Budapesten a Néprajzi Múzeumban. Az elismert pályázaton a szakma legjobbjai mutathatták be nemzetközi szinten a legkiemelkedőbb ingatlanfejlesztési eredményeiket.
A Magyar Ingatlanszakmai Egyesület – a FIABCI Hungary – 27 évvel ezelőtt 1997-ben rendezte meg először a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatot azzal a céllal, hogy elismerje a magyarországi ingatlanfejlesztők kiváló teljesítményét, megismertesse a hazai szakmai és a szélesebb közönséggel a létrehozott fejlesztéseket és nem utolsó sorban, hogy elősegítse a FIABCI World Prix d`Excellence nemzetközi ingatlanfejlesztési pályázaton való részvételt. A FIABCI Hungary idén huszonhatodik alkalommal rendezte meg a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatot. A pályázatok elbírálását 20 magyar és a meghívott 15 külföldi szakemberekből álló zsűri végezte.
A FIABCI World Prix d’Excellence pályázat kategóriái közül, vagy funkció alapján meghatározott kategória bármelyikben legalább 3 pályázat érkezett, a zsűri az adott kategória legjobb pályaművét is díjazta. A pályázat nyertesei jogosultak hazánkat képviselni a World Street Journal által támogatott FIABCI WORLD PRIX D`EXCELLENCE nemzetközi nívódíj pályázaton.
Kategóriák: – Lakóépület – Városi léptékű fejlesztés – Kategóriába nem sorolt létesítmény – Sport – Rekreáció – Ipar – Oktatás – Vegyes funkciójú létesítmények – Irodaház – Szálloda – Kultúra/Művelődés Szentes városa a kulturális/művelődés kategóriában indult a pályázaton, Debrecen, Békéscsaba, Székésfehérvár megyei jogú városok mellett és kategóriájában Szentes első helyezett lett.
Az egykori Petőfi Szálló és Tóth József Színház felújítása Szentes Város főterének büszkesége. Az egykori Petőfi Szálló és színház a századforduló kiemelkedő szecessziós alkotása Komor Marcell és Jakab Dezső építészpáros nevéhez fűződik. Az épületben eredetileg étterem, kávéház, üzletek, az emeleten pedig szobák kaptak helyet, udvari szárnya vigadó volt. Az épületegyüttes a XXI. század kezdetét igen amortizált állapotban élte meg, több ütemben történő revitalizációja folyamatosan zajlik. 2017-ben elkészült az 500 m2 nagyságú „Szentes Szecessziós Ház”. 2021-re uniós, hazai támogatásokból és városi önerő felhasználásával további 2500 m2 felújítása történt meg, így újra megnyithatta kapuit az épület udvari szárnyában a színház. A teljes beruházást az eredeti tervek alapján álmodták újra a tervezők, Szabó János építész és Szenes István belsőépítész. Az épület működtetését a Szentesi Művelődési Központ végzi és a Szegedi Pinceszínháznak ad otthont az intézmény. A Szentes Szecessziós Ház nyitott közösségi tere sokszínű programot kínál, emellett a városi fúvószenekar és a néptáncegyüttes próba- és előadóterei.
• Pályázó: Szentes Város Önkormányzata • Beruházó: Szentes Város Önkormányzata • Tervező Építész: PLANNING-STUDIO Kft., Felelős tervező: Szabó János Belsőépítész: SZENES STÚDIÓ Belsőépítészeti Kft., Felelős tervező: Szenes István Tartószerkezeti tervező: Bene Tibor Gépész tervező: KIPTERV TMT Kft. Felelős tervező: Pánfi Szilárd Attila Elektromos tervező: KIPTERV TMT Kft. Felelős tervező: László Erzsébet Színháztechnológia: Szabó-Jilek Kft., Felelős tervező: Szabó-Jilek Iván • Kivitelező (építés): INTEGRÁL Építő Zrt. Színháztechnológia: Lisys-Project Kft. • Üzemeltető: Szegedi Pinceszínház Szentesi Művelődési Központ Adatok • Telek területe / territory of the plot 4568 m2 • Beépített terület /constructed area 2315 m2 • Zöld terület / green area 1175 m2
Szentes városa méltán lehet büszke az elért eredményre, a munka nem áll meg, folytatódik, mind üzemeltetésben, mind a jövőbeni fejlesztések terén.
Szabó Zoltán Ferenc polgármester